Samsa  nga Gzime Nuhiu
Samsa nga Gzime Nuhiu

Samsa nga Gzime Nuhiu

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg Mielle, 1 luge kripe, 1 peciv dhe Gjalp, uje sipas nevojes, 3 filxhan kos i thart, 2-3 karafil hudhër

Pregaditja e recetës :

Perziejm ne nje en miell, kripë, peciv dhe ujë dhe zihet brumi si per pite.

Lem të qëndrojë 10 minuta.

Pastaj e shtrijm ne nje pet është mirë të jetë drejtkëndëshe, për prerje me të lehtë.

Lyhet me vaj, dmth. yndyr, dhe kete pet e bejm si rolle.

Pasi ta kemi mbeshtjell e prejm me nje thike 2-3 gishtat te trashëdhe i renditimnetepsi.

Kështu keshtu veprojm me te gjithe brumin Me nje furçë i lyejm siper me vaj dhe i pjekim ne 200 grad.

Marrim kosin e thartuar dhe e derdhim në një tas, shtojm hudhërte copëtuar dhe i perziejm mire.

Nxjerrim Samsat nga furra dhe ia qesim siper kosin me hudher e rrafshojm ne te gjitha anet dhe tepsa menjëherë duhet të kthehet në furrë për 2-3 minuta për tu absorbuar kosin.


Fjalet kyqe : brumera  samsa  gzime  nuhiu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salcë Cezar
Kroketëza me patate,kaçkavall dhe proshutë
 Samsa  nga Gzime Nuhiu