Salmon me salate orizi asiatike
Salmon me salate orizi asiatike

Salmon me salate orizi asiatike

Kuzhint.com

Perberesit per 1 person: Nje fileto salmon 160 gr 1 Luge gjelle salce peshku Gjysem luge qaji sheqer Perberesit per salaten: 150 gr Orize i zier i ftohur 2 Qepe pranverore te prera ne rrathe 75 gr Bizele te ngrira (nga frizi) 75 gr Miser i ngrire (nga frizi) Majdanoz i prere imet Perberesit per salcen e salates: 1 Luge gjelle leng limoni 3/4 Luge qaji sheqer 1 Luge gjelle salce peshku Nje luge e gjysem vaj Nje spec i kuqe djeges Pak piper i zi Pergaditja: Bashkojme ne nje ene te vogel te gjithe perberesit per salcen e salates dhe e perzim me tel kuzhine. Miserin e ngire e hedhim ne nje tenxhere me uje te nxeht te kriposur dhe e vendosim mbi zjarre te zihet 5 minuta ne minuten e katert ia hedhim edhe bizelet.

Pastaj i largojme nga zjarri ia largojme ujin dhe i lem te thahen.

Orizin, perimet e ziera, qepet dhe majdanozin i hedhim ne nje ene pastaj ia hedhim salcen e salates e i perzim me kujdes. e provojme per krip a ka mjaftushem pastaj e lem ashtu 15-30 minuta. Per ta marinuar salmonin perzime salcen e peshkut me sheqerin e lyejme salmonin dhe e vendosim ne frigorifer 10 minuta qe te marinohet. Hedhim vaj ne tigan e nxehim dhe e pjekim salmonin nga 1 -2 minuta ne te dy anet pastaj e largojme nga tigani e vendosim ne pjate dhe e servojme me salaten e pergaditur me heret. Burimi: http://peho. typepad. com/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm


Fjalet kyqe : gjellera  salmon  salate  orizi  asiatike  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KURKUMA, ILAÇI QË I SHËRON TË GJITHA…
Pula te mbushura me perime dhe oriz
 Fasule në tavë me mish qengji