Sallat me  kepurdha, karkaleca dhe avogado
Sallat me kepurdha, karkaleca dhe avogado

Sallat me kepurdha, karkaleca dhe avogado

Kuzhint.com

Perberesit:

2 avokado,

100 gr karkaleca,

2 domate,

50 gr djathe,

100 gr kepurdha (shampiona),

2 Luge gjelle leng limoni i fresket,

1 tranguj i fresket i prere ne copa,

disa ullinj,

Krip, vaj ulliri dhe piper,

sipas deshires majdanoz.

Pergaditja:

Avokados ia largojme berthamen (faren)dhe levoren dhe e presim ne katrore jo edhe shume te vegjel.

Domateve ia largojme pjesen e mbrendeshme dhe i presim edhe keto ne copa me madhesi sa i kemi prere avokadon.

Keshtu veprojm me te gjitha perbersit e tjer.

Ne nje tigan me vaj kuaverdisim shampionat e prera si ne foto dhe karkalecat me pak kripe, dhe piper.

I bashkojme te dy perimet ne nje pjate pastaj ia shtojme lengun e limonit, kripen, piperin dhe 2 Luge gjelle leng limoni te fresket.

E perziejme me luge gjelle salaten dhe e servojm duke ia shtuar ullinjet dhe nje deg majdanozsiper.

Per me shume shih foton.

Ju beft mire!

Receta e gatuar nga ne


Fjalet kyqe : sallata  sallat  kepurdha  karkaleca  avogado  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kurabie
Farat e kungullit! Lexo me  shume per vetit.
Mini krostata