Salce me Salmon
Salce me Salmon

Salce me Salmon

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 1 fete salmon ose gjysem, varet per sa persona
  • kripe (sipas nevojes)
  • piper i zi
  • nje kuti me copa domatesh
  • nje dore borzilok i fresket
  • 2 hudhra te grira
  • 4-5 luge vaj ulliri

Gatimi:

Merrni feten e salmonit dhe vendoseni ne tepsi.

I hidhni kripe, piper te zi nga te dyja anet e sperkasni me pak vaj ulliri dhe e vini te piqet ne furre ne temperaturen 375grade per 15-20 minuta.

Ne mes te furres ne te njejten kohe pregatisni salcen ne nje tigan.

Hidhni vajin e ullirit, domatet te shtypura pak me dore hudhrat dhe lerini me nje kapak mbi te derisa te skuqet mire dhe salces t'i dali vaji mbi te.

Atehere eshte gati largoheni nga nxehtesia dhe i hidhni borzilokun e prere holle.

Pastaj hiqni salmonin nga tepsia me shpatull duke pasur kujdes mos ta coptoni dhe e vini ne pjatance dhe i hidhni salcen e ngrohte siper.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : gjellera  salce  salmon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Karrotë dhe mjaltë kundër akneve
Truke për zierjen e perimeve
Torte e butë me çokollatë