Salatë me domate
Salatë me domate

Salatë me domate

Kuzhint.com

Perberesit:

250 gr Cherry domate,

Nje avokado,

150 gr Miser turshi i konservur,

2 Luge gjelle korianda e fresket e bluar.

Perbersit per salcen:

Lengu i nje limoni,

3 Luge gjelle vaj,

Nje luge gjelle mjalte,

Krip, piper sipas deshires,

Nje thelp hudhre e bluar,

Pak piper i kuq pluhur djeges.

Pergaditja:

Domatet i pastrojme, i presim ne dy pjese dhe i hedhim ne nje ene te thelle.

Avokados ia largojme levoren dhe berthamen dhe e presim ne katrore jo shume te vogel dhe i hedhim te domatet.

Misrin e kullojme per tia larguar lengun dhe e hedhim te ena me domate.

Ia qesim siper 2 luge gjelle korianda.

Per salcen bashkojme te gjithe perberesit tjer te mbetur dhe e rrahim me tel kuzhine ku kete salce pastaj e hedhim te salata dhe me kujdes e perziejme me luge gjelle.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : sallata  salate  cherry  domate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha me mishë dhe makarona
Buk me brokoli proshutë dhe djathë
Pjeshka nga  Remzije Buqe Ferizi