Sa është i dobishëm konsumimi i misrave
Sa është i dobishëm konsumimi i misrave

Sa është i dobishëm konsumimi i misrave

Kuzhint.com

Misrat jo vetëm që janë të shijshëm, por janë edhe të shëndetshëm.

Konsumi i misrave është i dobishëm për një sërë aspektesh shëndetësore. Misrat ndihmojnë: zemrën, pasi ulin nivelet e homokisteinës; diabetin, pasi përmban karbohidrate rezistente të cilët ndihmojnë funksionin e insulinës trurin, në sajë të vitaminave B që përmban me shumicë aparatin tretës, ku shërben si një prebiotik i shkëlqyer duke e mbrojtur zorrën e trashë nga kanceri shikimin, pasi është i pasur në luteinë dhe beta-karroten Kujdes: misrat e pjekur në rrugë nuk janë alternativa më e mirë e këtij ushqimi pasi shpesh ata janë të djegur dhe përmbajnë substanca të transformuara në të dëmshme, kryesisht për stomakun. .


Fjalet kyqe : keshilla  eshte  dobishem  konsumimi  misrave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Sheqerpare  me kokos
Torte me malina dhe kokos
Ëmbelsirë me shumë  shije