Rrushi i thatë shumë i mirë për shëndetin
Rrushi i thatë shumë i mirë për shëndetin

Rrushi i thatë shumë i mirë për shëndetin

Kuzhint.com

Është konstatuar se konsumimi i rrushit të thatë disa herë gjatë ditës është shumë i mirë për personat që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut

Ngrënia e rrushit të thatë tre herë në ditë ndihmon në uljen e tensionit të gjakut.

Sipas shkencëtarëve në Qendrën Hulumtuese të Metabolizmit dhe Aterosklerozës të Louisvilles.

Ata kanë zbuluar se ky lloj ushqimi redukton presionin e gjakut për 10mmHg.

Tensioni normal i gjakut është 120/80mmHg, kurse ai më i lartë klasifikohet me 140/90mmHg.

Kështu që, për të mos pësuar ndonjë problem serioz nga tensioni i lartë i gjakut, atëherë konsumimi i rrushit të thatë ndihmon në anashkalimin e asaj situate.


Fjalet kyqe : keshilla  rrushi  thate  mire  shendetin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Reçel me pjeshka nga tegatuajm
Ushqimet që përmbajnë kalcium
Supë peshku me perime