Rolle me fruta
Rolle me fruta

Rolle me fruta

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

4 Te verdha veze,

4 Te bardha veze,

125 gr Sheqer,

Nje pako sheqer vanille,

80 gr Miellë,

40 gr Niseshte,

40 gr Kakao,

Sheqer per ta bere peten role.

Perberesit per mbushjen:

400 ml ajke,

80 gr Sheqer,

Nje pako sheqer vanille,

5 Fleta xhelatine,

300 gr Fruta mali te perziera (malina. boronica),

2 Luge gjelle sheqer pluhur.

Pergaditja:

Rrahim te bardhat e vezeve me mikser pastaj ia shtojme sheqerin.

Ashtu siqe jemi duke i rrahur te bardhat e vezeve ia shtojme edhe te verdhat.

Ne fund ia hedhim miellin e perzier me niseshten, kakaon peciven dhe e perzim brumin mire.

Derdhim brumin ne tepsi katrore te mbuluar me leter dhe e pjekim ne furre ne temperatur 175 Grad 12-15 minuta.

Pasi te pjekin peten e pjekur e vendosim ne nje lecke kuzhine te sperkatur me sheqer.

Per mbushjen zbusim xhelatinen ne uje te ftohet.

Ajken e rrahim me sheqerin dhe sheqer vanillen deri sa te trashet.

Xhelatinen e shkrim ne nje tenxhere te vendosur mbi zjarre ne temperatur te ulet pastaj e perzime me 3 luge gjelle ajke te rrahur.

E bashkojme me ajken e mbetur duke e perzier mire me tel kuzhine.

Me kremin e pergaditur e lyej tere peten pastaj ia hedhim ne siperfaqe frutat dhe e bejme peten role me kujdes.

Ne fund e pluhurosim me sheqer pluhur dhe e vendosim ne frigorifer te ftohet 2 ore.

eatsmarter. de


Fjalet kyqe : embelsira  role  fruta  mali  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kungull i njome dhe domate te mbushura me peshk tuna
Revani  me copza çokollade
Pije magjike që djegin kalori