Rollad me susam
Rollad me susam

Rollad me susam

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 500 gr susam
  • 500 gr llokum
  • 2 lugë vaj
  • 100 gr arra te bluara
  • 100 grbiskota te bluara
  • 2 luge mjalt
  • 2 lug kakao

Përgatitja:

Susamin e fërgojmë me 2 lugë vaj në zjarr të ngadalshëm.

Largojmë nga zjarri dhe e shtojmë llokumin e coptuar në copa të vogla.

E ngjeshim mirë deri sa të formohet masë e njëtrajtshme.

Ne kete mas i shtojm edhe arrat dhe biskota se bashku me mjalin dhe kakaon.

te gjithe perbersit i bejm bashku per ta forn=mu nje mase te ngjeshur.

Masën e pregaditur e qesim në letër të yndyrshme dhe e mbështjellim në role.

E lejmë të forcohet pastaj e prejmë në rrathë. si ne foto.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  rollad  susam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Muffinsa me mascarpone
Salat me kus kus (Couscous) dhe salce jogurti
Speca zharana dhe karota te ferguar