Rollad Me Banane
Rollad Me Banane

Rollad Me Banane

Kuzhint.com

Përbërësit:

2 luge uje te vale

150 gr sheqer pluhur

60 gr miell

50 gr arra te bluara

Nje pako sheqer vanilje

400 ml qumesht

250 gr margarine

1 puding vanile

150 gr sheqer pluhur

2-3 luge qokollate e grimcuar

Për dekorim:

2 kese shllag

3 luge eurokrem

3 luge arra te bluara

Përgatitja:

Te kuqet e vezeve e perzieni me 75 gr sheqer pluhur derisa te zbardhet masa.

Te bardhat tunden veqmas me 75 gr sheqer derisa te fitohet nje shkume e forte.

Ne masen me te kuqet e vezeve e qitni ujin e vale dhe e perzieni dhe ngadale e shtoni miellin e perzier me arrat e bluara dhe sheqerin e vaniljes dhe pastaj ne kete mase shtohet edhe shkuma e fituar nga te bardhat e vezes dhe perzihet ngadale me luge qe te mos bie vellimi.

Kjo mase qitet ne tepsi te permillur dhe piqet ne temp 180 grade per 20 minuta.

Pandispanjen e pjekur e largojme nga tepsia dhe e pluhurosim me sheqer dhe e mbeshtjellim me lecke kuzhine ne forme rollate dhe e leme te qendroi qe te marr formen e rollates.

Filli pergaditet duke zier nje puding me 400 ml qumesht dhe lihet te ftohet ne temp. dhome dhe qe te mos e formoj shtres ne siperfaqe i qesim sheqer persiper dhe e marim margarine dhe e tundim me sheqerin pluhur derisa te formohet nje mase homogjene dhe e bashkojme me pudingun e zier dhe i qesim qokollaten e grimcuar dhe kete mase e leme ne frigorifer per 30 minuta dhe pastaj e shtrijme pandispanjen dhe e lyejme ne krejt siperfaqendhe ne mes i vendosim bananet dhe e mbeshtjellim ne forme rollate dhe e lyejm me shllag dhe pastaj i qesim arrat e bluara dhe e shkrijme eurokremin dhe e zbukurojme edhe me te.

Keshtu e leme te ftohet per disa ore dhe e sherbejme te prere ne rriska.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  rollad  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buke panda
Tullumba
Role me kokos