Role me mak dhe qershia
Role me mak dhe qershia

Role me mak dhe qershia

Kuzhint.com

Perberesit: 4 Veze 125 gr Sheqer Levora e grryer e nje limoni 75 gr Miell 75 gr Niseshte 1 Luge gjelle bakin (peciv) 720 ml Qershia te konservuar kompot 1 Pako puding me shije vanille 400 ml Qumesht 75 gr Mak i bluar 200 ml Ajke 1 Pako sheqer vanille 1 Luge gjelle sheqer pluhur Pergaditja: Ndajme vezet.

Te bardhat e vezeve i rrahim me 4 luge gjelle uje.

I shtojme 80 gr sheqer si dhe te verdhat e vezeve nje nga nje si dhe levoren e limonit.

Perzim miellin me niseshte dhe bakini dhe e hedhim te masa me vezet duke e perzier me tel kuzhine.

Marrim nje tepsi 39x34cm e mbulojme me leter per pjekje e derdhim brumin aty duke e rrafshuar mire dhe e vendosim ne shporet te pjeket ne temperatur 200 Grad per 10-12 minuta.

Pasi te pjeket menjehere marrim nje leck kuzhine te lagur e hedhim siper petes dhe e largojme nga tepsia duke ia larguar edhe letren.

E lem te ftohet.

Kullojme qershijat dhe marrim 10-11 qershia e i lem anash per dekor.

Pudingun e perzim me 5 luge gjelle qumesht dhe sheqerin e mbetur.

Qumshtin e mbetur dhe makin i qesim ne nje tenxhere i perzim dhe i lem te zihet pastaj ia shtojme pudingun duke e perzier vazhdimisht per 1 minuta.

Ashtu te nxeht e qesim siper petes e lyejm tere siperfaqen dhe i vendosim siper qershia.

E bejme peten me kujdes role dhe pastaj e lem 2 ore ne frigorifer te ftohet.

Ajken e rrahim me sheqer vanillen.

Rolen e sperkasim me sheqer pluhur dhe e ndajme ne 12 pjese duke i hedhur pastaj seciles pjese ajke te rrahur me shiring kuzhine dhe nga nje qershi siper ajkes. Ju beft mtre! Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. Burimi: www. lecker. de


Fjalet kyqe : embelsira  role  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lexoni se si mund ti shërojmë plagët e këmbëve
Tatli me lara
Çaj nga fara e shalqinit  për gurët në veshka