Role me   banane
Role me banane

Role me banane

Kuzhint.com

Përbërësit e kësaj ëmbëlsire:

•4 filxhan qumësht

•4 filxhan sheqer

•100 gr çokollatë

•500 gr plazma (biskota)të bluara

•100 gr kokos

•3 Banane ose10 krem banane

•250 gr gjalpë

Përgatitja:

Në një tenxhere në zjarr hedhim qumështin, sheqerin, gjalpin, çokollatën dhe

i përziejmë deri sa të shkrihen të gjitha dhe më pas fusim plazmat e bluara dhe

i lëmë për pak minuta, e heqim tenxheren nga zjarri.

Në tavolinë vendosim letër dhe

shtrojmë kokos mbi të, me pas i hedhim sipër përgatitjen dhe përsëri kokos.

Rendisim bananet e qeruara ose nese deshironi i vendosni krem banane dhe

e mbeshtjellim në formë roleje.

E vendosim në frigorifer deri sa të mpikset dhe pastaj e sherbejm.

Kjo recet te dshur miqe eshte shume e mire e leht dhe shume e shpejt per tu pergatitur.

Besoj se ja vlen me pergatit

Ju beft mire te gjitheve nese e pergatiteni


Fjalet kyqe : embelsira  role  bananesh  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte  kremoze me shtresa
-Speca turshi -
Soda e bukës kushton pak por vlen shumë!