Role me banane e nga tegatuajm.
Role me banane e nga tegatuajm.

Role me banane e nga tegatuajm.

Kuzhint.com

Perbersit;

*15 lug miellë,

*15 lug sheqer,

*15 lug qumesht,

*15 lug vaj, 5 vezë,

*2 lug kakao,

*mermellad sipas shijes qe keni.

Pergaditja ;

Ne nje ene rrahim me mixer elektrik vezet se bashku me sheqerin ;vaniljen dhe peciven derisa masa te dyfishohet pastaj ia shtojm qumshtin, vajin dhe prap i perziejm por tani me ngadal,

Ne fund ia hedhim edhe millin ngadal duke e perzier mire.

Marrim nje pat te thell dhe e ndajm nje pjes nga masa e pergaditur ku ne te ia qesim kakaon dhe e perziejm derisa te tretet mire.

Marrim nje tepsi drejtekendeshe e lyejm me gjalp dhe e permiellim pak dhe ne te qesim masem e verdhe ne fillim pastaj vende vende ia qesim edhe masen me kakao dhe ia japim formen me nje maje thike siq e shihni ne foto dhe e pjekim ne temperatur 200 grad.

Pasi te pjeket e largojm nga tepsia dhe e mbeshtjellim me nje pecet kuzhine ku pasi te ftohet e te zbutet pak e bejme mbeshtjellen e roles duke e llyer ne fillim me mermellad qfar te deshironi dhe duke ia vendosur bananet e qeruara.

E mbeshtjellim ngadal qe te mos na demtohet e leme qe te ftohet ne frigorifer dhe e servojm.

Ju befte mire!

Receta eshte e gatuar nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  role  dekoruar  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Eklera me reqel vishnje
Embelsire me mak dhe gjize
Torte me biskota ngjyre kafe