Role e shpejt
Role e shpejt

Role e shpejt

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 Veze dhe 4 Luge gjelle uje te ftohet, 160 gr Sheqer, 160 gr Miell, 1 Luge gjelle bakin(peciv), Marmelad dredheze ose qfaredo qe deshironi, Sheqer pluhur dhe reqel rrushi per dekorim

Pregaditja e recetës :

Ndajme vezet pastaj te bardhat i rrahim me 4 luge gjelle uje pastaj ia shtojme sheqerin dhe e rrahim prap me mikser.

Pastaj ia shtojme te verdhat e vezes dhe e rrahim masen deri sa te bashkohen mire perberesit.

Ia hedhim miellin e perzier me bakin duke e perzier me tel kuzhine me kujdes.

Derdhim brumin ne nje tepsi te madhe katrore dhe e rrafshojme mire.

E vendosim te pjeket ne furre ne temperatur 225 Grad per 8 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e vendosim mbi nje leck kuzhine peten dhe e lem pak te ftohet.

E lyejm tere peten me marmeladen dhe fillojme ta bejme role peten.

Dhe ne fund i hedhim siper sheqer pluhur dhe reqel rrushi per dekorim.


Fjalet kyqe : embelsira  role  shpejt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krepa me fruta të ndryshme
Pogaqe me forma
Brusketa me pomodorini