Roladë me çokollatë
Roladë me çokollatë

Roladë me çokollatë

Kuzhint.com

Përbërësit:

8 lugë sheqer,

6 lugë arra të bluara,

5 lugë miellë,

lëvore limoni,

100 gr çokollatë,

4 dcl ajkë qumështi (Hopla),

Udhëzimet:

Tunden vezët me sheqer.

Shtohen arrat dhe mielli me lëvore limoni.

Masa përzihet me lugë.

Kësaj i shtohet çokollata e shkrirë e ftohur dhe përzihet gjersa të bëhet masë e njëllojtë.

Derdhet në tepsi katrore shporeti të shtruar me letër të yndyrshme.

Futet në furrë të nxehtë me temperature 200grad që të piqet për afro 10-12 min.

Korja e pandispanjës përmbyset në pecetë të lagur, i largohet letra.

Në ndërkohë tundet ajka.

Pasi të ftohet pak korja, lyhet me dy lugë xhem të holluar me dy lugë ujë të nxehtë, pastaj me masen e pjesës së ajkës.

Mbështillet me kujdes në roladë.

Me pjesën e ajkës së mbetur lyhet mbi dhe anash.

Pasi të ftohet mire pritet në rrathë.


Fjalet kyqe : embelsira  rolade  qokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte bingo
Parandaloni sëmundjet me luleshtrydhe
Torte me krem vishnje