Rolada te vogla me kokos
Rolada te vogla me kokos

Rolada te vogla me kokos

Kuzhint.com

Përbërësit:3 vezë3 lugë sheqer4 lugë miell3 lugë vaj1/2 pluhur pjekje (5 g)

Kremi:2 vezë3 lugë sheqer100 g çokollatë60 g margarinë60 gram sheqer pluhur

Kremi rreth:100 ml qumësht60 g margarinë100 g çokollatë2 lugë sheqer100 g kokosit Përgatitja: Ndezim fillimisht furren en 180 grad dhe ne anen tjeter pergadisim pandispanjen rrahim vezet me sheqerin deri sa te shkumohen mire dhe pastaj gradualisht shtojme miellin me peciven duke e perzier me tel kuzhine e hedhim ne nje tepsi katrre te shtruar me leter kuzhine dhe e pjekim per 15 minuta. Pergadisim mbushjen marrim cokoladen e coptojme dhe e shkrijme ne avull i rrafim vezet me sheqerin dhe e vnojme masen ne nje en me uje dhe e zijme me avull vezet dhe sheqerin per 10 minuta dhe pastaj shtojme gjalpin dhe cokolladen dhe vazhdimisht i perziejm me fund ia hedhimedhe sheqerin pluhur dhe eleme masen te ftohet. pastaj marrim pandispanjen e ftohur e luejm me masene e pergadiurt e bejme rolad dhe eprem ne forme sikurse en foto.

Pastaj shkrijm cokoladen tjeter me gjalp sheqer dhe qumesht i zhytim nje nga nje ne cokolad dhe i sperkasimm me kokos.

Ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  rolada  vogla  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufinsa me  kokos
Ushqimet  për ti thënë lamtumir barkut
Ushqimi për bebe me pjepër