Revani -tortë e zezë
Revani -tortë e zezë

Revani -tortë e zezë

Kuzhint.com

Përbërësit:

6 vezë,

1 got vaj,

1 got qumësht,

6 lug sheqer,

2 gota miellë,

1 pako rrush te terur,

Pergaditja:

I ndan te bardhat nga te verdhat, te verdhat i rrah me mikser me 6 lug sheqer, pastaj ja hedh 1 peciv, 1 got vaj, 1 got qumësht, kakao sipas deshires dy tre lug psh, mellin e hedh ngadalë si dhe ne fund rrushin e terur.

Tere keto i perzien me tel kuzhine.

Nderkohë qe piqet torta rrahim të bardhat e vezëve me 5 lug sheqer deri sa te trashen mir.

Kete mase ia hedh tortes pasi te jetë pjekur.

E fut ne shporet vetem pak sa te marre ngjyre permi.

Pasi te ftohet e lyen me qokollade gatimi ndera dekori anash sipas deshires


Fjalet kyqe : embelsira  ravani  zeze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Disa barna natyrore per parandalimin e dhimbjes  se veshit
Përbërësit e karotave mbrojnë nga kanceret
Kifle jaffa