Revani tejet e shpejt
Revani tejet e shpejt

Revani tejet e shpejt

Kuzhint.com

Përbërësit: =4 vezë =10 lugë sheqer =10 lugë vaj =10 lugë qumësht =1 Pluhur pjekje =10 lugë lajthi te bluhura =10 lugë miell Per sherbetin: =Sheqer 400 gr =300 ml ujë Per dekorim: = lajthi copëtuar Përgatitja: Ne nje ene rrahim vezet me sheqer dhe pastaj ia shtijm të gjithë përbërësit e mësipërmenje nga nje dhe i perziejm. me tel kuzhine pastaj i hedhim ne tepsi te lyer me gjalpe dhe piqet në furrë në 180 � C për 30 minuta. Sherbeti; Bejme përzierjen e sheqerit me uje dhe e vem qe te vloj.

Kur sherbeti te vlon, e largojm nga zjarri dhe e leme qe te ftohet. Tortes se pjekur dhe pak te vaket ia qesim sherbetin e ftohtë. dhe e dekorojm me lajthi te copëtuara Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  revani  tejet  shpejt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

biskota me arra
Vidim me sheqer gatuar ne furre
Brownie me mascarpone