Revani me nisheste
Revani me nisheste

Revani me nisheste

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 kg qumesht, * 500 gr niseshte, * 500 gr sheqer, * 250 gr gjalp

Pregaditja e recetës :

Perbersit:

* 2 kg qumesht,

* 500 gr niseshte,

* 500 gr sheqer,

* 250 gr gjalp

Pergatitja:

Ne nje tenxhere te thelle hedhim niseshten dhe sheqerin i perziejm se bashku,

me pas shtojme qumshtin pak nga pak duke i trazuar.

E veme tenxheren ne zjarr te larte dhe e trazojme vazhdimisht me lug druri.

Kur masa te filloje te trashet, ulim flaken e zjarit, shtojme gjalpin dhe e perziejm akoma per gati 10 min.

Me pas ne nje tepsi te lyer me gjalp hedhim masen e pergatitur dhe ne nje pjate te thelle,

hedhim nje lug niseshte dhe 1/2 gote qumesht dhe i tresim dhe lyejm duart dhe hapim ashtu te nxehte

masen duhet te njomim vaxhdimisht duart qe ta hapim sa eshte e nxehte.

E sperkasim siper me sheqer, e fusim ne furre te parangrohur 220 � deri sa te marr skuqje.

Shpresoj tju pelqeje.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  revani  nisheste  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë dy ngjyrshe me krem karamel
Torte e zeze
Rregullat e bijave tek vellezrit