Revani me kosë
Revani me kosë

Revani me kosë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 vez dhe 1 peciv, 1gote sheqer, 1 gote vaj, 1 gote kos, 1 gote e gjysem griz, 4 gota mielle, Per Sherbet nevojiten : , 5 gota uje 3 gota sheqer, pak leng limoni

Pregaditja e recetës :

Ne fillim i rrahim 4 veze me 1gote sheqer derisa te dyfishohet masa pastaj ia shtojm 1 gote vaj, 1 gote kos, 1 gote e gjysem griz, 4 gota mielle dhe 1 pecivduke i merzier mire deri te bashkohen te gjithe perebesit.

Masen e fituar e qesim ne tepsi dhe e pjekim ne temperatur 190 grad.

Sherbetin e ziejm me 5 gota uje dhe 3 gota sheqer dhe pak leng limoni, dhe pasi te pjeket revania e te ftofet ia qesim sherbetin e nxet.

Revani me kosë e përgatitur nga Lirime Fejzullahi.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  kose  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krelan me miell misri dhe spinaq
Biftek dhe mish i bardh me perime
Kollpite me spinaq me petë të gatshme