Revani  me karota
Revani me karota

Revani me karota

Kuzhint.com

Perbersit e nevojshme:

 • 300 g karota
 • 3 vezë
 • 200g sheqer
 • 200 g margarinë
 • 1 majë Kripë
 • 300 g mielle
 • 1 pako me pluhur per pjekje
 • 1 lugë e çajit kanellë
 • 100 g arra te bluara

Pergaditja;

Së pari i mixsojm margarinën, sheqerin dhe kripën ne nje ene, pastaj ia shtojm vezët dhe prap i perziejm me mixer deri sa te behet nje shkumë e dendur.

Atëherë Vazhdojmë duke i perzier ngadal pasi duhet te ia shtojm miellin e perzier me pluhur pjekje. karota, kanellën dhe arrat e bluara ne funde.

Masen e fituar e derdhem ne nje tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim ne furre te parangrohur per 50-55 minuta në temperatur 180 gradë .

Pasi te sigurohemi qe keku eshte pjekur me nje krurse dhembeshe e largojm nga furra dhe e dekorojm siper me sheqer pluhur arra te bluara ose kanellë sipas deshires qe kemi.

Perkthimi nga>>www. tegatuajm. com

Ju bëftë mirë.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  karota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Domate të mbushur në furre(dollma)
Sallat ne forme iriqi (dizajn )
Bima që shëron kancerin për 16 orë! Pelini i ëmbël