Revani  me copza çokollade
Revani me copza çokollade

Revani me copza çokollade

Kuzhint.com

Përbërësit:

9 vezë të freskëta,

10 lugë sheqer,

11 lugë miell,

1 pako me peciv,

200 gr qokollad te coptuar,

1 pako sheqer vanilje,

Perdekorim;

200 gr qokollad,

1 banane,

qokollada te imta.

Përgatitja:

Tunden te bardhat e vezëve me sheqer me mikser gjersa të krijohet një shkumë e qëndrueshme qe të fryet vëllimin.

Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur vazhdimisht.

Hidhet mielli i perzierme vanil me lugë jo te hidhet i teri duke e përzier nga lartë-poshtë ne kete rast me tel kuzhine jo me mikser që të mos ulet volumi dhe ne fund ia hedhim qokolladen e coptuar dhe e perziejm edhe pak.

Masa derdhet në tepsi të lyer me yndyrë e të përmillur.. Futet në furrë të nxehtë me temperaturë te nxeht ne 200 grad ku mbas 5 minutave e ulim ne 160 gradë C për t’u pjekur deri sa te merr ngjyren e deshirtar(shih foton).

Gjatë pjekjes furra nuk hapet.

Pasi tëpjeket i hidhet siper qokollada e shkrir ne avull dhe ftohet ne temperatur ambienti.

Pritet në katror apo si te deshironi dhe e servoni me krem te bardhe dhe qokollada te imta me ngjyra si dhe copa te prera te bananeve (gjithmon per ecurin shih foton).

Ju beft mire. sinfeycook. blogspot. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  terur  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota "kapela bardh"
Torte e njelmet me mish te bluar nga Besnik Sadije Junuzi
Torte e lehte