Revani e ndar ne dy pjes
Revani e ndar ne dy pjes

Revani e ndar ne dy pjes

Kuzhint.com

Përbërësit: 10 vezë të freskëta fshati, 10 lugë sheqer, 12 lugë miell. 1 pako me peciv Per lyrje dhe dekor qokollad te shkire ne avull ose eurokrem Përgatitja: Tunden te bardhat e vezëve me sheqer me mikser gjersa të krijohet një shkumë e qëndrueshme qe të fryet vëllimin 4-5 herë.

Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur vazhdimisht.

Hidhet mielli i perzierme vanil me lugë jo te hidhet i teri duke e përzier nga lartë-poshtë ne kete rast me tel kuzhine jo me mikser që të mos ulet volumi.

Masa derdhet në tepsi të lyer me yndyrë e të përmillur.

Tepsia mbushet në lartësisë, pasi që gjatë pjekjes brumi rritë vëllimin.

Futet në furrë të nxehtë me temperaturë180 gradë C për t’u pjekur deri sa te merr ngjyren e deshirtar.

Gjatë pjekjes furra nuk hapet.

Pasi të ftohet, e ndajm ne dy pjes ku e lyejm siper njeren pandispanj me qokollad te shkire ne avull hidhet pjes tjeter siper dhe ne fund e lyejm ne te gjitha snet torten (shih foton) Pritet në trekendsha apo si te deshironi. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  revani  ndar  pjes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Role e shpejt me mishë
Fete Pule (shnicla)
Quiche lorraine’, byrek tradicional francez