Receta baze per tarta
Receta baze per tarta

Receta baze per tarta

Kuzhint.com

Per nje forme tartash me diameter rreth 28 cm nevojiten: ● 2 filxhane caji miell ● 120-150 gr gjalpe ose margarine ● 1 veze ose 2 te verdha veze ● 1 maje luge me kripe ● miell dhe gjalpe per formen ● 1 luge kafeje me sheqer (ose pa sheqer fare) Pergatitja 1.

Ne nje ene te madhe sitni miellin.

Me pas krijoni nje grope ne mes.

Shtoni ne te gjalpin ose margarinen, sheqerin, vezen, kripen dhe filloni te mbruni me duar, derisa te krijohet nje brume ne forme therrimesh te trasha. 9Nese e shihni te nevojshme, shtoni disa luge uje te ftohte). 2.

Mbrujeni brumin ne forme topi, mbeshtilleni mr membrane plastmase dhe lereni ne frigorifer per te pakten 30 minuta, para se ta perdorni. 3.

Vendosni brumin ne nje siperfaqe te pudrosur me miell dhe hapni pete me ndihmen e nje petesi(okllai).

Vendonsi peten e trashe ne formen per tarta dhe shtrojeni me petes.

Forma duhet te jete e lyer me gjalpe dhe pak miell. 4.

Brumi duhet te arrije deri ne buze te formes.

Ngjisheni mire me petes(okllai) dhe shpojeni siperfaqen me pirun.

Mbulojeni brumin me leter vaji vendosini persiper fasule. (Me peshen e tyre, fasulet nuk e lene brumin te ngrihet). 5.

Piqeni tarten ne furre te nxehte ne 180 �C, per aq koe sa ju keshillohet ne recete. Ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  receta  baze  tarta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kokos dhe griz,me shije te kakaos
Ëmbelsir me fruta nga Serafina
Fëmija im bënë shumë naze!