Recel me portokall
Recel me portokall

Recel me portokall

Kuzhint.com

Perberesit: 2 1 portokalla 100 gr arra te qeruara, 150 gr rrush te thate, 1kg e 300 gr sheqer. Pergatitja: Qerojme me thike portokallet pervec 3 prej tyre qe lekuren e tyre e heqim vetem pjesen e verdhe dhe e bejme me rripeza ose me copeza, dhe portokallet i bashkojme me portokallet e tjera te qeruara.

I veme te ziejne me lengun e tyre per 20 minuta.

Nderkohe, kalojme ne uje te perveluar lekurezat e vena menjane.

Pas kesaj, bashkojme gjithe perberesit pervec sheqerit, shtojme 1/2 gote uje dhe i gatuajme akoma per 20 minuta te tjera.

Shtojme dhe sheqerin dhe i leme te trashen me zjarr te embel dhe duke i perzier here pas here.. Hidhet e nxehte ne kavanoza qelqi dhe mbyllen me kapak menjehere, duke i kthyer me pas permbys qe te mbyllen ne menyre hermetike. Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  recel  portokall  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle jaffa
Kube me arra
 Bukë shtepije