Reçelë nga  ftoni
Reçelë nga ftoni

Reçelë nga ftoni

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 kg ftonj, 1. 25 kg sheqer, 2 gota mesatare me ujë.

Pergatitja:

Presim ftoin ne kube dhe e hedhim ne nje ene te mbushur me uje te valuar.

Ndërkohë, në një tenxhere hedhim ujin dhe sheqerin dhe i lëmë të ziejnë deri sa të bëhet një shurup I tashë.

Kullojmë copat e ftoit dhe i hedhim në shurup, duke vijuar zierjen, i lëmë deri sa të bëhet një masë e trashë.

Më pas i heqim nga zjarri dhe e lëmë të ftohet, duke e mbuluar tenxheren me një leckë të lagur.

Pasi të jetë ftohur për disa orë, e ndajmë nëpër kavanozë, të cilët i mbyllim mirë.

Reçel me ftonj te pergaditura nga Suada Ramizi Hasimi


Fjalet kyqe : embelsira  reqel  ftoi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Llumi i kafes turke: enkas për bukurin dhe shtëpin
Torte me krem vishnje
Desert me banane