Reçelë me domate te kuqe
Reçelë me domate te kuqe

Reçelë me domate te kuqe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg domate te vogla si ne foto, 15-20 copa karafil, 1 kg sheqer, 1 liter ujë, 1 lugë çaji leng limoni, 1 filxhan i gelqere 10 gota ujë

Pregaditja e recetës :

Përzierje ne fillim gëlqeren me uj.

Ne fillim domatet i vendosim ne nje en me uje te nxehte te vale dhe pastaj i zhveshem levoren si ne foto

Pastaj ia hekim farat ngadal domateve dhe butësisht i shtrydh për të i jek lengun dhe per te marr form si ne foto.

Pastaj i zhytim në ujë me leng qireqi domatee e përgatitura dhe ne uje i lëmë për rreth 4 orë deri.

Kjo periudhë mund të rritet në varësi të llojit dhe sasinë e fort tte gëlqeres.

Domate pastaj heken nga uji dhe lahen 2-3 herë.

Pasi ti kemi lar dhe kulluar mire si ne foto nga 1 ose 2 karafil të ia fusem çdo domate ne mbrendesi.

Ne nje tengjere vliojm sheqerin dhe ujë bashk per. 15-20 min.

Pastaj i marrim dhe i hedhim domate ne val dhe i lem te ziejn deri sa te trashet masa.

Pasi te jen zier mire shtojm pak leng limoni për të marrë shije dhe i lem te ziej edhe per 5 min. më shumë.

E largojm tengjeren nga zjarri dhe e lem qe te ftohet tërësisht një ditë pastaj reqelin e qesim ne kavanoza të

pastër dhe të thatëdhe i mbyllim mire me kapaun e tyre.


Fjalet kyqe : turshi  reqele  domate  kuqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kakao
Torte me krem pana
Nje metod sherimi të mushkërive e pregaditur nga gjyshet