Ravioli me sos dhe kepurdha
Ravioli me sos dhe kepurdha

Ravioli me sos dhe kepurdha

Kuzhint.com

  • Përbërësit:

500 gr ravioli me djathe

250 gr kerpudha

200 gr djathe mocarela

250 gr domate te konservuara

200 gr tomatina

1 paketim salsiqe pule

2 dl supe viqi

borzilok, melesa te perziera, krip, piper

Përgatitja:

Ravioli zihen ne uje me kripe dhe pastaj kullohen nga lengu i tepert.

Brokoli coptohet dhe zihet ne uje me krip.

Kerpudha dhe domatet e konservuara priten ne katrorka, preshi grihet imet, ndersa mocarela, tomatinat dhe salsiqet priten ne rrathe.

Ne pak vaj kaverdiset preshi, shtohen kerpudhat, domatet, borziloku dhe melmesa siaps shijes.

Te gjitha kaverdisen duke shtuar supe kohe pas kohe drisa te zbuten kerpudhat.

Pastaj shtohen salsicet e pules dhe kaurdisen te gjitha edhe 10 minuta.

Ne mbushjen e pergaditur me salsice shtohne edhe brokoli dhe ravioli pastaj paaerzihen me tel kuzhine.

Ena rezistuese ndaj zjarrit lyhet me vaj dhe ne te derdhet masa e pergaditur dhe rrafshohet.

Pjesa qendrore mbulohet me rrathe mocarela, perreth renditen tomatinat dhe ena futet ne furren e nxehte ne 200 grade per tu pjekur ushqimi.


Fjalet kyqe : gjellera  ravioli  kepurdha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ajrokrem të shtëpisë
Mesoni sa me shume   keshilla per jeten
Torte e shpejt