Rafaelo  me qokollad
Rafaelo me qokollad

Rafaelo me qokollad

Kuzhint.com

Perbersit: -300 gram kokos -1/2 kg sheqer -400 gram qumesht pluhur -250 gram margarin -2 vanil sheqer -2 filxhana caji uje -lajthia sipas deshires per dekor; qokollada dhe kokos Pergatitja: 2 filxhana uji i vendosim ne nje tenxhere dhe i lejme qe te zieje. pastaj ne uje hedhim margarinen dhe sheqerin ku pasi te merr vale i perziejm se bashku mire dhe e largojm nga zjarri. Ne kete mase e shtojme edhe qumeshtin pluhurku e perziejme me mikser, me pas i shtojme edhe kokosin, vanilen dhe prap e perziejme me mikser. .

Masa e pregaditur duhet te qendroj ne frigorifer 2 ore dhe pasi te jet ftohur mire e hekim nga frigoriferi dhe bejme toptha te vogla ku seciles ia vendosim ne mes nga nje lajthi, dhe ne fund topthat i rrotullojm ne qokolladen e shkrir ne avull dhe i dekorojm me grimca shume ngjyrshe te qokolladave,


Fjalet kyqe : embelsira  rafaelo  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me molla
Pogaçe nga  Freskita Basha
Toptha me mishe te bluar te servuara ne pjate me pilaf dhe salce nga tegatuajm