Qumështi i artë pija që do t’ju ndryshojë jetën
Qumështi i artë pija që do t’ju ndryshojë jetën

Qumështi i artë pija që do t’ju ndryshojë jetën

Kuzhint.com

Qumështi i Artë është një pije e shijshme dhe tepër e shëndetshme, të mirat e së cilës janë të pafundme. Është veçanërisht e përshtatshme për konsum në mbrëmje.

Qumështi i Artë pija që do t'ju ndryshojë jetën

Përbërësi kryesor në këtë recetë është turmerik (shafran i Indisë), i cili ka veti antioksidante, anti-inflamatore dhe anti-kancerogjene.

I kombinuar me piper, përfitimet e turmerikut rriten në mënyrë të konsiderueshme

Përparësi të tjera

Forcon sistemin imunitar

Anti – kancerogjen

Ndihmon tretjen e ushqimit

Pastron mëlçinë

Rregullon metabolizmin

Normalizon tensionin e lartë të gjakut

Përmirëson shëndetin e trurit dhe forcon kujtesën

Efektive në probleme të ndryshme të lëkurës

Zvogëlon trigliceridet

Antioksidant, antiseptik, analgjetik

Qumështi i Artë - pija që do t'ju ndryshojë jetën

Si përgatitet Qumështi i Artë?

Ka disa mënyra përgatitjeje, por ne do t’ju sugjerojmë atë më të thjeshtën.

Përbërësit (1 person):

1 filxhan qumësht,

1 lugë (gjelle) turmerik pluhur,

1 lugë (e vogël) piper pluhur,

1 lugë (gjelle) mjaltë,

1 lugë (gjelle) vaj kokosi,

1 lugë (gjelle) kanellë pluhur.

Përgatitja:

Ngrohni qumështin në nxehtësi mesatare.

Shtoni të gjithë përbërësit dhe përziejini vazhdimisht, por jo deri në vlim.

Kullojeni shtoni mjaltin dhe shijojeni.

Shënim: Qumështi preferohet vegjetal (qumësht bajame, kokosi, etj).

Me shtimin e piperit të zi në enën ku ndodhet turmerik, rritet aftësia përthithëse e trupit deri në 2000%.

Anila Mirdita -BioNatural


Fjalet kyqe : keshilla  qumeshti  arte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja si e kanë shëruar kokë dhimbjen egjiptianët e lashtë
Keksa per caj
Challah