Qorbë me mishë te mbushur
Qorbë me mishë te mbushur

Qorbë me mishë te mbushur

Kuzhint.com

Perberesit:

*1luge gjelle vaj

*1 qepe e ndare

*1 thelb hudher

* pak xenxefilli te prere

*1/2 luge gjelle piper

*200 gram patate

*400 gram mish te mbushur me bizele

*400 gram domate

*100 gram spinaq

*buke e thekur per servirje

Pergatitja:

Ngrohim vajin ne nje tigan te madh dhe skuqim me kujdes qepen, hudhren, xinxerfillin derisa qepa te zbutet por pa marre ngjyre.

Perziejme piperin dhe patatet dhe e leme te gatuhet per 2 minuta.

Shtojme mishin me bizele brenda, domatet dhe 200ml uje.

I lem te ziejne dhe me pas te gatuhen per 20 minuta deri sa patatet te zbuten dhe salsa te jete shtuar.

Hedhim spinaqin deri sa te zbutet dhe i hedhim kripe dhe piper. e servirim ne tasa ose ne pjata, me buke te thekur dhe pak kos sipas deshires.


Fjalet kyqe : gjellera  qorb  mish  mbushur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me nutella
Kifle me reqel
Karota e zier mbron zemrën, lufton kancerin