Qofte nga tegatuajm.
Qofte nga tegatuajm.

Qofte nga tegatuajm.

Kuzhint.com

Receta per;Qofte nga ; tegatuajm.

Përbërësit për qofte:

200 gr presh,

150 gr karota,

100 gr speca,

200 gr miell misri,

150 gr djathë,

50 gr ajkë e thartë,

1 ve, kripë, piper i zi,

një maje luge çaji pluhur per pjekje.

Per dekor ;

Brokoli i zier me uje te kriposur.

Peshku eshte i gatshem vetem e kam skuqur ne tigan.

Salca e verdhe eshte salce e gateshme indiane me curry.

Pergaditja;

Perimet pastrohen, preshi e speci prehën imët, karota grihët në rende.

Pastaj, perimeve u shtohen ajka, veza, djathi i dromcuar, mielli e pluhuri për pjekje.

Të gjitha përzihen mirë, shtohen edhe mëlmesa sipas dëshire.

Nga masa e përgatitur formohen dhjetë qofte në formë të njëjtë, dhe piqen në vaj të nxehtë për 7- 8 minuta.

Qoftet serviren me Brokoli i zier me uje te kriposur.

Peshku eshte i gatshem vetem e kam skuqur ne tigan.

Salca e verdhe eshte salce e gateshme indiane me curry ose edhe me patatet ne forme !


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Japrakë Gucie
Tullumba
Torte me shije vanilje dhe kakao