Qofte me thjerrëza
Qofte me thjerrëza

Qofte me thjerrëza

Kuzhint.com

Përbërësit:

Konservë thjerrëzash me avull 200g,

Miell misri 1 lugë,

1 Thelbi hudhër,

pak kopër,

Maja pluhur 1/2 e lugës se vogël

Fara susami 100 gr,

Vaj ulliri,

Vaj kikiriku,

Kripë, piper.

Përgatitja:

Kulloni thjerrëzat nga uji i konservimit dhe shpëlajini me kujdes.

Mblidhini thjerrëzat e kulluara në gotën e mikserit, bashkojeni me miellin e misrit, koprën e pastruar, hudhrën e qëruar, majanë dhe pak kripë dhe piper.

Grijini me mikser duke shtuar pak vaj ulliri, derisa të bëhet një krem i trashë dhe homogjen.

Krijoni shumë qofte të vogla, kalojini në farat e susamit dhe skuqini në vaj kikiriku të nxehtë.

Kur të marrin ngjyrë të artë, kullojini dhe thajini nga vaji me letër thithëse kuzhine.

Marinoni me pak kripë dhe shërbejini.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  thjerreza  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bakllavë të kuzhinës kosovare.
Buke me rrush
Pogaqe e sapo gatuar nga ne