Qofte me pilaf dhe perime nga tegatuajm.
Qofte me pilaf dhe perime nga tegatuajm.

Qofte me pilaf dhe perime nga tegatuajm.

Kuzhint.com

Perbersit per qoftet :

Mish i grirë -350 g,

qepë -2cop,

Vaj - 1/2 filxhan çaji,

hudhra - 1 kokërr,

bukë të bardhë -2 feta,

miell - 12/ filxhan çaji,

kripë, piper te zi,

majdanoz dhe koper,

2 lug salcë domate,

vaj per fergim

Përgatitja:

Ne fillim behen qoftet.

Ne nje ene shtojm mishin kripe, piper te zi, salcë domate, hudhra, majdanoz, uthulle, koper, bukën e bardhë, te gjitha te prera holle dhe i perziejini mire me dore.

Me e mira do te ishte ta linit kete perzierje per disa ore te qete ne frigorifer, qe kur te gatuhen te ken shijet te mire edhe gatuhen shpejt e shpejt.

Formojm nga kjo mase toptha te madhesis qe deshirojmdhe i rrotullojm ne miell dhe verini te skuqen ne nje tigan te madh me vaj ulliri te nxehur mire deri sa te jete pjekur ne te gjitha anet. ( bene te pjeken edhe ne furre)

Perbersit per pilaf:

2 gota të ujit oriz,

gjysëm gote e cajit vaj,

50 gr. gjaplë,

3 gota të ujit ujë,

kripë sipas dëshirës,

2 domate,

100 gr kepurdha dhe,

1 kungullesha.

Përgatitja:

Hedhim në tigan ku kemi vene vajin dhe kavërdisim; domatete prera ne copa, kepurdha dhe kungulleshen për disa minuta në temperaturë mesatare derisa te zbuten.

Nga i njejti tigan i largojm perime pastaj, shtojmëedhe pak gjalpe, dhe kur të jetë shkrirë gjalpi shtojmë orizin dhe e kavërdisim 2-5 minuta duke përzier vazhdimisht dhe në fund shtojmë ujin e nxehtë (uji duhet te jete duke valuar para se t’ia hedhim orizit) dhe shtojmë kripën dhe e leme derisa te zihet mire.

Pasi te jet zier orizi ia qesim perimet dhe i perziej te gjitha se bashku pastaj e bejme servojmin e si ne foto ose sipas dëshirës.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  pilaf  perime  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kremanga Drita Shefketi
Bruschetta me domate dhe ullinje
Toptha (bombica) me kokos