Qebapa bosnje
Qebapa bosnje

Qebapa bosnje

Kuzhint.com

Përbërsit:

* 600 gr mish i grirë qengji ose viqi,

*1 kokë qepë,

* 1 lugë erëza të përziera,

* 2 thelpinj hudhër,

* kripë,

* piper të zi.

Përgatitja:

E grijmë qepën dhe e hedhim në enën e thellë me mishin e grirë.

Hedhim erëza të përziera, kripë dhe grijmë piper të zi.

I shtypim thelpinjtë e hudhrës dhe i hedhim në enë.

Përziejmë me lugë.

Vazhdojmë masën ta ngjeshim me dorë.

Me dorë marrim nga masa dhe i bëjmë qoftet.

Në skarë hedhim vaj dhe në të i pjekim qoftet.

Samunin e presim përgjysmë.

Njërën gjysmë e presim përgjysmë për së gjati dhe në të vëmë dy qofte.

Samunin e vëmë në dërrasën për servirje, të zbukuruar me dy gjethe sallate jeshile.

Në njërin gjeth vëmë një lugë kajmak dhe në tjetrin një lugë ajvar.


Fjalet kyqe : qebapa  bosnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite me qepë dhe spinaqë nga tegatuajm
Veze te ferguara me domate
Embelsirë me lenge vishnje