PRESHI-ILAQE I FUQISHEM KUNDER KANCERIT!
PRESHI-ILAQE I FUQISHEM KUNDER KANCERIT!

PRESHI-ILAQE I FUQISHEM KUNDER KANCERIT!

Kuzhint.com

Edhe pse famen e ka hudhra, preshi nuk shkon mbrapa per sa i perket vlerave.

Ky zarzavat gezon veti te shkelqyera mbrojtese kunder disa tumoreve si ai i zorres se trashe, kunder inflamacionit dhe alergjive te rrugeve te frymemarrjes.

Mos e kurseni! Sygjerimi yne:

Supe me presh dhe spinaq per 4 porcione

• 3 – 4 presh

• 2 luge te medha vaj ulliri

• Kripe deti, piper

• 30gr djathe kackavall dhie

• 3 filxhane leng kockash

• 1 kupe oriz ose makarona integrale, te gatuara

• 80gr spinaq te grire holle

Pergatitja:

• Grini holle preshin dhe vendoseni ne nje ene te madhe me uje te ftohte.

Lereni 5min.

• Vendosni ne tigan vajin e ullirit.

Hidhni aty preshin duke e nxjerre nga ena me uje.

Le te mbaje dhe pak uje me vete.

Hidhini kripe.

E mbuloni me kapak dhe e gatuani ne zjarr te ulet rreth 10min.

E hapni kapakun dhe vazhdoni ta gatuani ne zjarr te ulet per rreth 15min.

Mos I lini te marrin ngjyre kafe.

• Shtoni djathin dhe lengun e kockave.

Pershtasni kripen dhe I shtoni piper.

Ketu I shtoni spinaqin.

E gatuani vetem pak.

• Vendosni ne pjata te thella orizin ose makaronat e gatuara dhe me pas I shtoni persiper supen.

Anash mund te vendosni djath te grire, limon dhe buke te zeze.


Fjalet kyqe : keshilla  preshi  zarzavat  fuqishem  kunder  kancerit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir zebra nga Mira
Uthulla e mollës per diet
HALLVË