Pogaqe te vogla me djathe
Pogaqe te vogla me djathe

Pogaqe te vogla me djathe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 gr miellë , 2 gota qumësht , 500 gr djath, 250 gr margarin, 1 e kuqe e vezës, pak kripë, pak sodë bikarboni , për lyerje një e bardhë e vezës , susam

Pregaditja e recetës :

Të gjith përbërësit përzihen mirë dhe futen në frigorifer për 2 orë.

Pas kësaj kohe e brumin e qesim në tavolinë të përmillur.

E tëhollojm petën në trashësi të gishtit dhe me gotë nxjerrim forma të rrumbullakta.

Rrathët i qesim ne tepsi të shtruar me letër për pjekje.

I lyejmë me të bardhën e vezës dhe i qesim susam përmbi.

Piqen në temperaturë 200*C rreth 20 minuta.

Kur të pjeken i nxjerrim dhe i mbulojmë me një pecetë dhe i lëmë deri 15 minuta të ftohen pastaj i servojmë.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  vogla  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pastroni gjakun me verë dhe hudhër
Buka
Maske nga majdanozi për  nje fytyrë të pastër