Pogaqe te vogla dhe te shpejta
Pogaqe te vogla dhe te shpejta

Pogaqe te vogla dhe te shpejta

Kuzhint.com

Perbersit;

  • Miell sipas nevojes
  • 2 ve
  • 1gote kos
  • 200 gr margarin te shkrir ne temp. dhome)
  • 1 peciv

Per mbushje;

  • 200 gr djadhe pa yndyr

Per lyrje;

  • 1 te verdhe e vezes dhe Susam dhe fara te zeza per dekor

Pergaditja;

Ne fillim e gatuajm brumin me perbersit e mesiperm pastaj nga brumi i gatuarfotmojn kuleq te barabart si ne foto duke i mbushim me djathe ne mes dhe duke i renditur ne tepsi te lyer me gjalpe, pastaj i lyejm me te verdhen e ves dhe siper i hedhim farat e zeza ose susam i prejm ne mes si ne foto dhe menjeher i pjekim ne furre te parangrohur ne temperatur 200 grad derisa te marrin nje ngjyre te arte.

Ju beft mire !


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  vogla  shpejta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me veze dhe patate
Tav me mishe dhe perime
Ëmbelsirë fantazi