Pogaqe nga tegatuajm
Pogaqe nga tegatuajm

Pogaqe nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

mielle sipas nevojes, Gjysem litre kos, ose hirrë, ose ujë (të gazuar), qfar keni ne kuzhin, 1 vezë, 3 lugë të qajit sodë bikarbonë, 1 lugë e gjellës kripë, 1 te vredhe te vezes per lyrje dhe, susam

Pregaditja e recetës :

Përbërësit:

-------------

  • mielle sipas nevojes,
  • Gjysem litre kos, ose hirrë, ose ujë (të gazuar), qfar keni ne kuzhin,
  • 1 vezë,
  • 3 lugë të qajit sodë bikarbonë,
  • 1 lugë e gjellës kripë,
  • 1 te vredhe te vezes per lyrje dhe, susam

Pergaditja:

------------------

Ne nje ene te thell qesim kosin pastaj i shtohet soda, kripa, një vezë dhe mielle sipas nevojes dhe formojm nje brume.

Brumin e formuar nga këta përbërës e ngjeshim shumë, gjerë sa të fitojmë brum të fortë homogjen.

Kete brume e vendosim ne nje tepsi te lyer me gjalpe e rrafshojm mire e lyejm me veze pastaj e prejm ne kube jo deri ne fund por

vetem siper që të mos ndahet korja e sperkasim me susam si ne foto , dhe e pjekim ne 200 grad …


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Aroma te thjeshta dhe freskuse
Torte me marcipan
Torte me banane