Pogaqe me ullinj
Pogaqe me ullinj

Pogaqe me ullinj

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 g miell, 250 g gjalpë , 200ml Krem kosi, Pluhur pjekje , 12 luge kripë, 100 gr ullinj, 1 vezë, një lugë qumështit

Pregaditja e recetës :

Shkrijme gjalpin ne tem te dhomes dhe ne te shtojme peciven kripen ajken e kosit schmandin pastaj shtojme edhe ullinjet e prere ne copa, gradualisht shtojme edhe miellin dhe keshtu me kete brume formojme toptha dhe keshtu ne fund i rrokullisim ne veze te perzier me qumeshte dhe i rendisim ne nje tepsi te lyer me gjalpe dhe i pjeim per 15 min ne tem 200 grad. '


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  ullinj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Oblland me qokollad
Petulla puff puff
Ëmbelsirë  lazanje me çokolladë