Pogaqe me pet
Pogaqe me pet

Pogaqe me pet

Kuzhint.com

Perbersit;

-- miell sipas nevojes

-3 lug sheqer

-1/2 gote uj

-1/2 luge e qajit krip

-1 luge maja (fasac)

-100 gr margarin

-2 luge qumsht

-1 e bardhe e vez

Pergaditja;

Me nje gote hedhim maja (fasaq) me nje lug sheqer dhe uje t vakt dhe e lajm per 10 min qe te fryet

Me nje ene perzihet mielli, sheqer, maja e ardhur, veza, kripa, margarina, qumshti perzihet me duar per 10 min dhe ndahet ne kuleq te vogla zgjaten kuleqt deri ne 20 cm dhe bashkohen si ne foto dhe duhet 1ore e 30 min brumi me ardh para pjekjes si te vijn simitet lyhen me te bardhen e ves dhe i hidhet susam dhe futen ne furre te nxehtne 200 grad per 20 min.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Djath i bardh  i marinuar
Rafaello
Trumza dhe jamballi, përzierje natyrale për kollitje