Pogaqe me forma
Pogaqe me forma

Pogaqe me forma

Kuzhint.com

Përbërësit ;

  • 250 g. gjalpë ose margarinë
  • 250 g. djathë i freskët
  • 250 g. miell
  • 1 peciv
  • kripë
  • 1 i kuqe i ves per lyrje
  • susam per sperkatje
  • xhem per mbushje

përgatitje: Pergadisim brumin me perbersit e larteshenuar duke formuar brumin deri sa nuk ngjitet ne duar dhe e leme ne frigorifer per 1 ore pastaj e marrim e shtrijme em pic dhe me ane te nje gote bejme forma dhe i rendisim me tepsi duke i lyer me te verdhen e vezes dhe duke i sperkatur me susam.

I pjekim ne 180 grad er 40 min.

Format mund ti beni si te deshironi ose njelloj sikurse ju kemi sjell ne ne foto.


Fjalet kyqe : brumera  muffinse  forma  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mozzarella me domate dhe spec djegës
TESPISHTE
Ritmet e duhura të vakteve