Pogaqe me djathë dhe spinaqë
Pogaqe me djathë dhe spinaqë

Pogaqe me djathë dhe spinaqë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

400 ml të qumështit, 200 ml te ujit, 1 lugë gjelle sheqer, 1, 5 lugë kripë, Për mbushjen:, 400 gr gjize ose djathë, 100 gr spinaq te zier dhe te copëtuar , 100 gr margarinë i shkrirëper lyrjen e petave, 1 vez dhe susam per lyrje dhe zbukurim

Pregaditja e recetës :

Qumësht dhe ujin e vaket i perzien, dhe pastaj shtojm ne miell, si dhe majan qe e keni pregadit me heret, kripë, sheqer.

Gatuajm brumin, nëse është e nevojshme, shtoni pak më shumë miell për të berë një brumë që nuk ngjitet në duart tuaja.

Brumin e le te pushoj rreth gjysmë ore.

Nderkoh deri sa te pushoj brumi bejm pregaditjen per mbushje me spinaq dhe djathe

Pastaj kete brumë e ndane në dy pjes.

Qdo pjes e shtrin në një formë rrethi dhe e lyen me gjalpë, ia qet masen me spanaq dhe djathe e formon rroladen dhe pastaj e pren në copa dhke i vendosur ne tepsi te lyer me gjalp deri sa te perfundoj i gjithe brumi,.

Pastaj i rendit kështu në formën e një trandafili ne tepsi telyer me gjalp (shih foton), ku lyhet me te bardhen e ves dhe ne fund i hidhim farat e susamt dhe e lem edhe per 20 min qe te fryet dhe mandej e pjekim në furrë në 200 C për 20 minuta.

Pogaqen e pjekura i mbuluojm me një leckë të pastër dhe të leme për tu zbutur pak dhe ftohur, dhe pastaj ato i shërbejnë me kos, qaj ose me qfar te doni.

Per ta bere renditjen ne tepsi shikone foton!!

JU BEFTE MIRE


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  djath  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota të shijshme tajlandeze
Petulla të shijshme amerikane
Kube kokosi