Pogaqe  lule me mak dhe susam
Pogaqe lule me mak dhe susam

Pogaqe lule me mak dhe susam

Kuzhint.com

Perbersit :

1 /2 maj buke,

1 luge e kafes bakin,

1 lluge e qaji sod buke,

2 dcl. qumsht,

1 luge kfasac,

1 luge e gjelles sheqer,

1 luge e kafes kripe,

4 luge e supes vaj,

4 dcl. uje te vaket,

1 vez per lyrje dhe susan e make per dekorim,

miell sipas nevojes,

vaj per lyrje ne mes te kuleqeve,

Pergatitja :

Ne qumshtin e vaket qesim nje luge sheqer, nje luge miell dhe gjysmen e( kvasacit) perziejm i lem me pushu per nje koh te shkurter qe te fryet masa.

Ne enen qe do te gatujm brumin hedhim ujin e vaket, shtojm miell in te perzier me bakin, sod buke, kripe dhe e shtojm qumshtin me maja,

dhe vajin e perziejm brumin i shtojm miell sa te behet nje brum homogjen apo te them sa te ndahet brumi nga ena dhe nuk ngjitet me neper duar e lyen me vaj permbi dhe e len me pushu te mbuluar per nje ore deti sa te dyfishohet.

Pasi ka pushuar brumi, e ngjeshim prap( per me kjarte )e ndani brumin ne kuleq ku te gjithe nje nga nje i rendit duke i lyer me vaj dhe duke i vendosi ne tepsi te lyer me vaj si ne foto. duke i dhene kete form te bukur dhe prap e lem te pushoj brumi per nja 20 min.

Siper e lyejm me vez i qesim mak dhe susamne kujeqet si e foto dhe pogaqen e ftsim ne furre tenxeht ne 200 c dhe e pjekim per disa min.

Kur pogaqja eshte e pjekur e nxjerrim ngafurra dhe e lem me pushu deri sa te zbutet pak dhe servohet e vaket...

JU BEFTE MIRE


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  lule  susam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fruta pasioni me ricota dhe kanellë
Toptha me gjizë
Ëmbëlsirë me maskarpone