Pogaçe te mbushura me djathe (gjize) dhe majdanoze
Pogaçe te mbushura me djathe (gjize) dhe majdanoze

Pogaçe te mbushura me djathe (gjize) dhe majdanoze

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 1 filxhan kos
  • 2 vezë
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 Pluhur pjekje
  • 4 gota miell i situr ose sipas nevojes

Mbushja;

  • majdanoz dhe gjizë

Per lyerje;

  • E verdha e 1 veze

Përgatitja ;

Përbërësit e me siperm i perziejm se bashku dhe pastaj ia shtojm edhe miellin dhe e formojm nje brum pastaj nga brumi ndajme kuleqe ne madhesi te vogla si ne foto i mbështjellm pastaj i shtypim pak me dore dhe i mbushim me pak djathë të perzier me majdanoz në mes dhe pastaj i mbyllim duke i ber te rrumbullaket.

Keshtu veprojm derisa te perfundojm me te gjithe brumin duke i renditur ne tepsi te lyer me gjalpe

Pasi te perfundojm i lyejm siper me te verdhen e vezes dhe i pjekim në furrë te nxeht ne 175 gradë. /nefisyemektarifleri/

Ju bëftë mirë.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  mbushura  djathe  gjize  majdanoze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha me mishe te bluar te servuara ne pjate me pilaf dhe salce nga tegatuajm
Tatli dy ngjyrshe nga Gimce Jeta Gimce
Pite me peta bakllaves