Pogaçe nga tegatuajm
Pogaçe nga tegatuajm

Pogaçe nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit

2 gota kose ose lenge djathi,

1 lugë e mesme sode buke,

1 lugë krip,

Miell sipas nevojes,

2 lugë te mesme vaj,

1 lugë gjelle maja te tretur ne qumesht te vaket.

Pergaditja

Ne nje ene te madhe qesim nje nga nje perbersit e me siperm dhe i perziejm mire per 3-4 minuta me tel kuzhine, pastaj ne ket mas e qesim miellin per ta gatuar buken sa te jet e nevojshme, derisa brumi te behet i ngjeshur dhe mos te ngjitet neper skejat e enes.

Marrim tepsin e lyejm me gjalp dhe aty vendosim brumin e gatuar dhe e shtrijm mire ne te gjitha anet, pastaj siper e lyejm mire me vaj ose gjalpi dhe e vendosim ne furre te nxeht ne 200 grad qe te piqet.

pasi te jet pjekur e hekim nga furra siper e lyejm me gjalp e vendosim edhe pak ne furre te nxeht por tani te ndalur nga rryma per 5-6 min dhe ne fund e hekim nga tepsia, e mbeshtjallim me leter kuzhine dhe e fusim ne nje qese najlloni duke e mbyllur mire qe mos ti dali avulli jasht per 4 minuta.

Ne kete menyr buka pogaqe le qe eshte e pjekur mire por do te jet edhe shishme edhe do te ket butesin e duhur!

Ju beft mir


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rollad me oblland
Makarona ne tav
Torte me krem dhe qershia