Pogaçe me miell misri te derguara nga nje fanse e faqes
Pogaçe me miell misri te derguara nga nje fanse e faqes

Pogaçe me miell misri te derguara nga nje fanse e faqes

Kuzhint.com

Perbersit:

2gote ujit qunesht ose jogurt,

1 gote e ujit vaj,

200 gr djathë,

1 gote e ujit miell gruri,

2 gota te ujit miell misri,

pak kripë.

Pergaditja:

Marrim nje ene te thelle dhe ne te hedhim 4 vezet dhe i rrahim me tel te kizhines dhe pastaj shtojme perberis e lengshem si qumsht ose jugurt, vajin dhe e perziejm perberjen duke ia shtuat pastaj edhe djathin e grir ne rende( djath mund ti shtoni sipas deshires edhe me shume) pastaj perziejm 2 llojet e miellit dhe ne te hedhim peciven dhe e perziejm me pjesen e lengshme duke formuar nje brum te gjullur.

Format i bejme me tepsi qfar do forme ose e tera e rrafsht.

Piçet ne 200 grad.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  miell  misri  derguara  fanse  faqes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Veze te ferguara me domate
SI ti zhdukim rathët e zinj rreth syve
Torte me keksa dhe krem karamel