Pjeshka nga  Remzije Buqe Ferizi
Pjeshka nga Remzije Buqe Ferizi

Pjeshka nga Remzije Buqe Ferizi

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 4 veze,
  • 4 filgjana sheqer,
  • 4 filgjana vaj,
  • 1 peciv.
  • mielle sipas nevojes,

Per mbushje;

  • puding te pergaditur me par sipas udhezimeve qe shkruan ne pako ose qokollade te shkrir ne avulle ose te gateshme

Per ti zbutur;

  • Pije coca -cola ose fanta.

Pergaditja;

Te gjithe perbersit i perziejm ne nje en se bashku dhe i rrahim me mikser (perveq miellit)me pas masen e fituar e bejm brum duke ia shtuar ngadal edhe miellin dhe tani e gatuajm me dore derisa te behet nje brum i ngjeshur.

Nga brumi i fituar bejm topa te vegjel derisa te mbaroj i gjithe brumi dhe pastaj i renditim ne nje tepsi te lyer me gjalp jo afer njera tjetres dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne temperatur 200 grad C.

Kur te jen pjekur i largojm nga furra dhe me nje luge te vogel te gjithaa topthave ia bejm nga nje vrim ne mes te tyre dhe i mbushim me çokollad ose pudinge te pergaditur me par dhe te ftohur dhe pastaj i bashkojm te gjitha dy nga dy se bashku dhe keshtu vazhdojm derisa te perfundojm me te gjitha topthat.

Pasi ti kemi bashku marrim nje pjate dhe ne te qesim pijen fanta ose coca-cola sipas shijes qe keni dhe i rrotullon pjeshkatqe te zbuten pak dhe pastaj menjehet i mbeshtjellni me thermijat embetura prej topthave qe ia kemi hekur me par ose ben edhe me arra te bluara, kokos, lajthi etj

SHIH FOTON !


Fjalet kyqe : embelsira  pjeshka  remzije  buqe  ferizi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

‘Krempite’
 Lëngu i gjelbërt per nje shendet me te mire
Torte me malina dhe grize