Pite turke me proshutë dhe spinaq
Pite turke me proshutë dhe spinaq

Pite turke me proshutë dhe spinaq

Kuzhint.com

Perbersit:

Miell 4 filxhan

Qumësht të ngrohtë 1 � filxhan

6 lugë ujë të ngrohtë

1 lugë gjelle maja të thatë

Kripë 1 � lugë

4-6 lugë gjalpë i shkrirë (ose shtesë nëse është e nevojshme)

Për mbushjen:

250 g spinaq i ngrirë

1 filxhan � integruar djathë të bardhë ose feta

1 � filxhan proshutë copëtuar

Për lustër:

1 vezë e rrahur

farë susam

JPG" class="fr-dii fr-fin">

JPG" class="fr-dii fr-fin">

JPG" class="fr-dii fr-fin">

Pergaditja>>> Marrim qumeshtin dhe ne te hedhim kripen, gjalpin e shkrir dhe me kete perberje e ulim brumin me 4 filxhana miell duke ia hedhur fasacin dhe ujin e ngrohet, pasi brumi te jete gati e eme ne nje ane.

Brumit mund ti hedhni miell akoma nese nuk eshte formuar mire. E ndajme brumin ne 6 pjese.

Marrim me rend pjeset dhe i t'hollojme ne nje dimenzion 40x60cm, i lyejm me brushe me gjap te shkrire dhe i hedhim ne mbushje sipas shijes ose me 3 perbersit qe jan te shkruar me djath spinac dhe proshut.

Keshtu vazhdojme deri ne perfundim te kuleqve.

Pasi petet te jene hedhur njera siper tjeteres e lyem me 1 veze te rrahur me pak vaj dhe e presim njelloj sikurse ne foto i hedhim fara susamit ose fara ulkuqe dhe piqet ne tem 170 grad per 45 min.

JPG" class="fr-dii fr-fin">


Fjalet kyqe : brumera  pite  turke  proshute  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet  për ti thënë lamtumir barkut
Picë  shtëpie nga Bardhe Buçaj
Si ti sherojm venat e zgjeruara me domate te gjelberta