Pite -Pica
Pite -Pica

Pite -Pica

Kuzhint.com

Përbërësit Pjesa e parë: 1 vezë 250 ml kos gjysmë luge çaji kripë 50ml Vaj dy gota të plota të miellit 1Pluhur pjekje Pjesa e dytë: 3 vezë 200grpershut(nish i tymosur) 200gr Djathë 2 lugë miell Përgatitja: Perziejm vezët me kripë, pastaj shtojm kosin, vajin, nje majë kripe dhe pluhur perpjekje. Te gjitha ae bashku i perzien me tel kuzhine qe të mos jetë gunga gunga. Nasen e pregaditur e qesim ne tepsi telyer me vaj dhe spregaditim edhe shtresene dyte. Proshutën dhe djathin i grijm ne rende. Persiejm vezët derisa te jen shkumëzuar, pastaj shtojm proshutën, djathin dhe miellin dhe tani me lugë lopatë një nga një lugë e qesim mbi pjesën e parë. Furrën e ngrohim paraprakisht në 200 gradë, derisa jemi duke e pregadite brimin kështu që e vënëtepsin qe të piqem ne furren e nxeht per tridhjetë minuta. Nga;domacica. com


Fjalet kyqe : brumera  pite  pica  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me qershia
Qorbe verore me domate
Lëkurën e djegur shpëlajeni me ujë të ngroht